Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 519 175 247

Jak dobrać materac, aby się wyspać?

Każdy zakup łóżka do sypialni wiąże się z koniecznością doboru właściwego materaca. Wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak problematyczne może być to zadanie. I choć wydawać by się mogło, że wystarczy wybrać produkt w odpowiednim rozmiarze, nic bardziej mylnego. Tak naprawdę pod uwagę trzeba wziąć o wiele więcej kryteriów. Zastanawiasz się, czym się kierować przy zakupie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a z łatwością dobierzesz materac do swoich potrzeb.

Dlaczego dobór właściwego materaca ma tak duże znaczenie?

Zakup właściwego materaca ma nieocenione znaczenie dla jakości snu. Sen z kolei odgrywa kluczową rolę w życiu każdego z nas. To właśnie nocą, gdy śpimy, nasz organizm się regeneruje, dzięki czemu odzyskujemy energię do działania kolejnego dnia. Źle dobrany materac odbiera za to komfort podczas wypoczynku, a nawet powoduje bezsenność. Taki stan utrzymywany przez dłuższy czas może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Zaczyna się od zaburzeń koncentracji i kłopotów z pamięcią, a kończy uczuciem chronicznego zmęczenia, obniżoną odpornością, gorszą wydajnością i problemami z kręgosłupem.

Czym się kierować przy wyborze materaca?

Problemów z bezsennością lub dyskomfortem podczas snu da się uniknąć, dobierając materac do indywidualnych potrzeb. Aby trafić na właściwy produkt, przy zakupie kieruj się przede wszystkim:

  • rozmiarem materaca,
  • stopniem jego twardości,
  • budową i rodzajem wypełnienia.

Nie zapomnij też o swoich możliwościach budżetowych.

Jak znaleźć właściwy rozmiar materaca?

Właściwy rozmiar materaca to taki, który gwarantuje wystarczającą ilość miejsca do snu. Tak naprawdę to kryterium powinno się brać pod uwagę jeszcze przed zakupem łóżka. Przyjmuje się, że jedna osoba komfortowo wyśpi się na materacu o wymiarach 90 x 200 cm. W przypadku dwóch dorosłych osób minimalny rozmiar materaca powinien mieć z kolei 140 x 200 cm.

Zasada jest jednak prosta, im większy materac, tym większy komfort snu. Niemniej w tym przypadku trzeba liczyć się z możliwościami aranżacyjnymi danego pomieszczenia. Ograniczeniem będą też wymiary łóżka, które zostało kupione przed zakupem materaca. Jeśli więc w pierwszej kolejności kupiłeś łóżko lub wymieniasz stary materac, rozmiar nowego musisz dopasować do wymiarów stelaża.

Jaką twardość powinien mieć wygodny materac?

Kiedy znajdziesz materac w odpowiednim rozmiarze, przyjrzyj się jego twardości. Jeśli wybierzesz zbyt twardy lub miękki, szybko odczujesz dyskomfort w postaci bólu pleców w dolnym odcinku kręgosłupa. Zanim więc pochopnie wybierzesz atrakcyjny cenowo produkt, sprawdź, jaki ma stopień twardości. O tym, jak twardy jest dany model materaca, poinformują Cię specjalne oznaczenia. Przykładowo materace z Garwolina oznaczamy jako H1, H2, H3 i H4. W praktyce wyższa cyfra oznacza, że materac jest twardszy.

Dobrze dopasowany pod względem twardości materac musi odpowiadać Twojej wadze. Tym samym materace H1 zalecane są osobom o niskiej wadze, nieprzekraczającej 60 kg. H2 sprawdzą się w przypadku osób ważących maksymalnie 80 kg. H3 będą najlepszym wyborem dla tych, których waga nie przekracza 110 kg. H4 z kolei to jedyna słuszna opcja dla osób ważących więcej niż 110 kg. Ciekawym rozwiązaniem może być też wybór materaca dwustronnego. Ten po obu stronach ma różny stopień twardości.

Sprężynowy czy piankowy? Który materac będzie lepszy?

Ostatnie kryterium, jakie powinieneś wziąć na tapet przy zakupie materaca, dotyczy jego budowy i rodzaju wypełnienia. Pod tym względem wyróżnia się np. materace sprężynowe lub piankowe. Te pierwsze zwykle są tańsze, niemniej te drugie często gwarantują większy komfort snu ze względu na to, że w pełni dopasowują się do kształtu ciała. Pamiętaj jednak, że w tym aspekcie najbardziej liczą się Twoje indywidualne preferencje i predyspozycje zdrowotne.