Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 519 175 247

Dla kogo twardy materac będzie dobrym wyborem?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka, na którą każdy poświęca codziennie około 8 godzin. Jego brak lub niewystarczająca ilość ma bardzo zły wpływ na samopoczucie, produktywność i koncentrację. To właśnie nocą organizm ma czas na regenerację, dlatego też tak ważne jest, aby dbać dobry sen i zapewnić sobie możliwe jak najlepsze warunki do odpoczynku. Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na poziom wypoczęcia jest higiena snu. Warto także pamiętać, że odpowiednia regeneracja w dużej mierze zależy również od prawidłowego doboru materaca.

Czym charakteryzują się twarde materace?

Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę sporo różnego rodzaju materaców. Różnią się one nie tylko wymiarami czy materiałem wykonania, ale także twardością. Dzięki temu każdy może znaleźć materac idealny dla siebie, dopasowany zarówno do preferencji, jak i ewentualnych schorzeń. Jako że jak wspomniano, rodzajów materacy jest naprawdę wiele, jego wybór warto skonsultować ze specjalistą, znającym się na tego rodzaju przedmiotach i mającym wiedzę na temat tego, jaki materac sprawdza się najlepiej w konkretnych przypadkach.

Jednym ze stosunkowo często wybieranych materacy są materace twarde. Przez wiele osób uważane są za najzdrowsze i najlepsze do spania. W większości przypadków wykonuje się je ze specjalnej pianki, która charakteryzuje się dużą nośnością i odpornością na odkształcenia. Oglądając w sklepie materace twarde, można spotkać się z symbolami H1, H2, H3 i H4. Są to oznaczenia określające zakres wagi, przy którym materac zachowa swoje właściwości. Zgodnie z tą symboliką można wyróżnić cztery zakresy:

  • H1 – waga do 60 kg,
  • H2 – waga od 60 kg do 80 kg,
  • H3 – waga od 80 kg do 100 kg,
  • H4 – waga od 100 kg.

Czym charakteryzują się materace o poszczególnych symbolach?

Jak można zauważyć, materace twarde z oznaczeniem H1 sprawdzą się w przypadku drobnych osób, zapewniając idealne podparcie kręgosłupa oraz barków. Dla osób o większej masie ciała ten typ może być za miękki. Materace o twardości H2 uznawane są za dosyć uniwersalne, sprawdzą się zarówno dla osób, które preferują miękkie materace, jak i tych, które wolą spać na nieco twardszym łóżku – dlatego często wybierane są do łóżek podwójnych i małżeńskich.

Materac H3 jest dedykowany osobom o masie ciała w zakresie od 80 do 100 kg. W przypadku niższej masy ciała może być on po prostu za twardy. Materace H4 dedykowane są osobom o dużej masie ciała, wymagających odpowiedniego podparcia podczas snu. Twarde materace sprawdzą się świetnie u osób z dużą masą ciała, u których wyższa twardość materaca pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała podczas snu i zapobiega zapadaniu się podczas obracania.

Kto jeszcze powinien zdecydować się na twardy materac?

Bardzo często twarde materace są najlepszym wyborem dla seniorów. Osoby z tej grupy wiekowej stosunkowo często wraz z wiekiem mają nieco większe problemy z koordynacją, dlatego też powinny wybierać materace, w których nie będą się zapadać. Odpowiednio twardy materac umożliwi swobodne obracanie się podczas snu oraz łatwiejsze wstawanie z łóżka. Jak już wspomniano, podczas wyboru warto kierować się również wagą seniora, dzięki czemu wkład materaca nie będzie ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.

Kolejną grupą, która bardzo często korzysta z twardych materacy, są osoby ze schorzeniami kręgosłupa i układu ruchu. Dobór odpowiednio twardego materaca zapewnia odpowiednie wsparcie kręgosłupa i miednicy podczas snu, co w wielu przypadkach pozwala na przespanie całej nocy i obudzenie się rano bez uciążliwego bólu pleców. Warto pamiętać, że zbyt miękki materac może powodować pogłębienie się wad postawy i kręgosłupa, dlatego też ważne jest, aby dobrze przemyśleć swój wybór przed zakupem i skonsultować go ze specjalistą.